#05 BARBORA FREY: Nemusí být vše perfektní! O instagramu, plánování a času na sebe

Baru učí jak na instagram, jak s ním pracovat. Je roztleskávačkou všech online podnikatelek 🙂

Společně s kolegyněmi v projektu Femmale Boss pomáhá lidem se sociálními sítěmi a rozjíždet jejich projekty.

V rozhovoru se dozvíme, jak Barča pracuje, co je pro ni důležité, o projektu Femmale Boss a také o sociálních sítích. Jaké to je pracovat v online světě? Je vůbec možné mít čas i na sebe a bez mobilu?

Barču jsme si pozvaly na popovídání do našeho PODCASTU!

Povídaly jsme si samozřejmě o instagramu a také o tom, jak vypadá její ideální den a jak si plánuje čas na sebe.

 

Mrkni na Bači instagram plný inspirace, energie a přirozenosti!

 

PSANÝ ROZHOVOR:

Baru moc děkujeme, že jsi přijala naše pozvání k tomuto rozhovoru a rozhodla se tak inspirovat spoustu dalších žen a dívek této, ale třeba i jiné generace v mnohém. Představ se nám krátce na úvod. Co vlastně děláš?

Podnikání a Instagram k sobě neodmyslitelně patří. Proto učím firmy, jak používat Instagram pro svůj byznys.

Baví mě sledovat cestu odvážných podnikatelek, které se rozhodly změnit svůj život a opravdu pro to aktivně něco dělají. Rozjíždím projekty, pomáhám expandovat a spojovat ty správné lidi.

Co si myslíš o naší generaci Y?

Jsem ráda, že do této generace patřím. Jelikož jsem velmi soutěživý typ, asi bych socialismus nepřežila. Těžko snáším lež a taky situace, když mi někdo tvrdí, že něco musím udělat přesně tak, jak on si myslí, že je to nejlepší.

Naštěstí jsem od rodičů dostala zázemí svobodného vyjádření. Díky nim jsem si plnila sny v jezdectví a chápou i dnešní virtuální svět.

Myslím si, že máme život daleko snazší než měli ve dvaceti, třiceti letech oni. My víme, že za výdělkem nejsou jen jistoty, ale také úroveň života a že je jen na nás, jak se o sebe postaráme a jakou hodnotu bude náš život mít. Z kraje to vypadá, jakoby za jednu fotku na Insta mohl člověk uživit rodinu. Ale aby taková fotka měla tuto cenu, musíme si udělat backup v podobě neustálého sdílení sebe a svého know how. Sdílení sebe sama každý chápe jinak. Ztrácí se intimita.

Jak se vnímáš jako žena? 

Učila jsem se nebýt zranitelná. Pláč před lidmi nepřipadal v úvahu. Celý život sportuji a jsem orientovaná na perfektní výkon. Ve 20 letech jsem potkala Mattiho a dost se změnilo. Hlavně uvnitř jsem cítila, že najednou mohu být citlivou ženou a že je v pořádku někdy něco prostě nezvládnout. Cítila jsem, jak ze mně mizí tlak a strach.

Od té doby je mou největší prioritou právě vztah s rodinou. Nějak jsem se mylně domnívala, že pokud všechno urvu jako superhrdinka, budou na mně rodiče pyšní, muži mě budou brát za sobě rovnou a svět bude v pořádku.

Díky několik pádům na držku jsem pochopila, že každý máme v rodině své místo a stejně jako v něčem jsem výjimečná já v něčem dalším je výjimečný druhý. Nalezení této rovnováhy bylo pro mně tak klíčové, že si ji nechci nechat nikým a ničím vzít. Dokud jsou moji blízcí v bezpečí, jsem schopná a šťastná žena. Pokud se něco děje, znovu se proměním ve vzteklýho buldocka. Brečím až potom 😀

Jak jsi se od koní dostala k marketingu a instagramu?

Vlastně sama moc dobře nechápu, jak se to všechno seběhlo. U koní je plno podnikatelů. Je to drahý sport a já jsem docela empatická. Už jako malá jsem měla vyřídilku a díky tomu si mně začali ostatní všímat. Hodila jsem se jim.

Znám pár příběhů, kdy vrcholový sportovec nakonec skončil jako úspěšný podnikatel. Sport vám dá vedle disciplíny taky smysl pro fair play a tyto vlastnosti se úspěšným lídrům líbí. Dostala jsem se k mnoha různým značkám a chápala jsem, že bez zákazníků a profitování je to celé jen hra na práci. Proto jsem hledala zákazníky přes sociální sítě.

Instagram je nejlevněší marketingový nástroj. Je zdarma a musí se mu obětovat pouze čas. Navíc je velmi silný, budoucí zákazníci na něm krátí své chvíle třeba v autobuse a je jen na značce, zda ho dokáže zaujmout a přetvořit ho ze sledujícího v zákazníka.

Jak dlouho se tím živíš?

Oficiálně první lekce Instagramu byla poprvé v tomto roce. Jinak se správě sociálních sítí věnuji už 5 let

Povíš nám něco blíže k projektu Femmale Boss? 

Právě proto, že jsem nebyla schopna zvládat vše sama (rozjíždět celý projekt + sama tvořit marketingovou strategii na sociálních sítích), musela jsem některé činnosti přenechat dalším. Jsem přesně ten typ, co si raději všechno udělá sám a podle sebe nejlíp (hrůza), takže je pro mně důležité, abych si lidi do týmu vybírala já.

Své lidi jsem si musela nejprve nechat schválit a až poté se mohlo pokračovat v práci. Což je zbytečné zdržování.

Tomu jsem předešla nyní tak, že už si nás majitel firmy rovnou najímá všechny. Jedno zadání, jeden výsledek, ale cestu k němu tvoří každý z Female Boss. Každý dělá co umí nejlíp a co ho baví.

Ve Female Boss jsou ti nejlepší lidi ve svém oboru, které jsem poznala.

A především se na ně mohu 100% spolehnout.

Od klienta potřebujeme jen jeho cíl a rozpočet. Umíme pro ně vytvořit celý byznys. Zajistíme nejlepší prostor pro jeho provozovnu, vytvoříme online zázemí, propojíme se správnými dodavateli, vybereme, proškolíme a motivujeme zaměstnance, nastavíme vhodný CRM systém, vybereme marketingovou strategii,… zkrátka všechny kroky, které jsou pro jeho podnikatelský záměr potřeba.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Vstávám kolem 5 ráno. V létě i ve 4. U ranní kávy se učím něco nového. Někdo si čte noviny, já většinou o osobním rozvoji, o pohybu,… Témat, která mě zajímají je dost a vím, že si nikdy nestihnu přečíst vše, co jsem kdy chtěla. Ale snažím se 🙂 Po hodině se dám do pohybu. Buď jdu na procházku nebo cvičím. Zjistila jsem, že když mám během dne podat nějaký výkon, musím se ráno pohnout. I když se mi dost často nechce, alespoň se protáhnu. Čím dál tím víc jsem striktní k tomu, co má v mém diáři místo a co ne.

Během dne hodně čtu a hledám novinky, které budou mít na marketing na sociálních sítích vliv, sleduji trendy a procházím ceníky.

Moje dny jsou pokaždé jiné. Někdy hodně cestuji, ale snažím se většinu řešit online. Dokonce i tréninky koní dělám i takto na dálku. Někdy je den plný tréninků Instagramu a workshopů pro firmu. Jindy procházím účty, které spravujeme, jednám s dodavateli nebo jedu do velkoobchodu.

Večer končím v 19h. To je čas, kdy vypínám telefon i počítač. Otevřu ledničku a dám si plátek sýra (jeden až tři) při přemýšlení, co budu jíst. Většinou končím přejedená na sedačce a povídáme si s Mattim 🙂

Jak si efektivně plánovat čas? Máš čas i na sebe?

Mobil beru do ruky až 3 hodiny po probuzení. Ráno je opravdu jen moje. E-maily vyřizuji zásadně na počítači a veškerou korespondenci, odpovědi na SMS, DM a telefonáty vyřizuji v jednom úseku jednou denně. Nelze mě zastihnout mimo vyhrazený čas na telefonování. Mimo rodiny se mi nedovolá nikdo. Mám vypnutá i všechna upozornění. Jsem docela roztržitá a tohle mi zásadně pomohlo.

Co myslíš, že je důležité, aby taková práce mohla fungovat?

Mít perfektní ranní rutinu, která dá Tvému dni řád. A pak se věnovat jen lidem, kteří stojí za Tvůj čas a držet se svých zásad. Mezi to, co si na životě cením nejvíc patří láska a zábava. Když se v práci nebavím nebo by mě tam něco vyloženě štvalo, nemohla bych ji dělat ani 5 minut. Už mi nevadí říct ne i tehdy, když to někdo nejmíň čeká. Stres k práci patří a vlastně ho i vyžaduju. Ale na konci musí být buď sranda nebo NĚCO většího než jsem já. TEN pocit, že to má smysl. Nepotřebuji se přiživit na někom, kdo je “velký zvíře” jen proto, abych měla co dělat. Pořád u mě vyhrává, že přijdu tam, kde jsem opravdu potřeba. Já Bára Frey. Nebo moji lidé.

Jak často jsi off? Co si myslíš o sociálních sítích? 

Dokud jsem si neuvědomila, že potřebuji Female Boss, na sociálních sítích jsem nebyla moc aktivní. Teď sociální sítě beru jako skvělou příležitost i pro své podnikání. Lidi, které mám ráda si raději poslechnu osobně. Projdeme třeba fotky, které jsme na socky dali, ale řekneme si k nim i ten příběh, co za nimi stojí.
Asi jsem v tomhle hroznej řepák, ale stejně jako mně minuly drogy, tak i posedlost sociálními sítěmi. Jednoduše řečeno – ráda se cítím dobře. Kvůli drogám se lidé cítí špatně a stejně tak se cítí při bezhlavém konzumování dokonalých příběhů, které na sockách jsou. Je mi líto, když se někdo kvůli tomu trápí a cítí se nedostatečně. Kvůli tomu zapomínáme, že jsme unikátní a že máme být sami sebou.

Co ještě ráda děláš?

Ráda jezdím na koni, běhám po lese s pejsky, hraju s Mattim basket, poslouchám u krbu s rodiči jejich oblíbený fláky, … baví mě všechno, co je spojeno s lidmi, které mám ráda. Nejraději dělám úplně obyčejné věci, u kterých není elektronika. Třeba úklid, zvelebování domova nebo jen tak sedět v posteli s taliřem plným dobrot a mluvit o životě. Ráda jsem vědomě přítomna.

Co bys vzkázala ostatním ženám z naší generace na závěr?

I kdybys napodobila svůj vzor na 100%, vždycky budete 2 stejné. Ztratí se Tvá jedinečnost. Ti největší blázni dokážou změnit svět. Alespoň ten svůj svět. A když bude Tvůj svět pro Tebe ideální, začne být krásný i ten okolo.
Je v pořádku chtít víc a je v pořádku selhávat. Najdi svůj cíl a vystřel k němu. Obklop se stejně zapálenými lidmi a navzájem si pomáhejte. Ber své pády jako nutnou součást Tvé cesty. Vybreč se, vychoď to, klidně něco rozbij, a pak se posbírej a jdi dál. Hovno vždycky smrdí víc, když se v něm začneš šťourat…

Pokud by ses ráda o Barče dozvěděla trošku více, můžeš tak prostřednictvím jejího instagramu.

Je to ohromně inspirující a úžasná energická žena!

 

zenyzypsilonu@gmail.com'
Hani a Veru
Jsme dvě mileniálky - ženy z generace Y. Našim posláním je provést ženy možnostmi i úskalími této generace a pomoci tak odhalit jejich potenciál, ženskost a lépe porozumět svému vlastnímu já. Náš příběh si přečtěte zde >>
Komentáře