8 osvědčených tipů, kam na výlet…

Je pravda, že pokud jde o cestování, nejsem tak moc zběhlá, jak bych si představovala vzhledem ke své lásce k výletění, nicméně během posledního roku jsem měla možnost poznat opravdu velmi zajímavá místa, o které bych se moc ráda podělila. Zoologickou Praha, Plzeň, Jihlava apod., to je profláklé. To samé jako Černé a Čertovo Jezero na Šumavě a Pravčická brána, která je ovšem opravdu boží, ale kam se s kočárkem fakt jít nedá a po mé poslední zkušenosti je fakt lepší si vzít kecky, ne balerínky. V dnešním článku tě chci tedy seznámit s některými místy v okruhu max. 100, 110 km od Plzně, o kterých jsem pořádně ani nevěděla, že existují. Možná je znáš, ale možná taky ne, a ty si tak budeš moci na víkend naplánovat hezký výlet s rodinou někam do neznáma…

1. Naučná stezka Kladská

asi 5 km od Mariánských Lázní, Západní Čechy

Tohle místo se zapsalo mezi mé nejoblíbenější. Jsem milovník hor a i když tady nenajdeš žádnou rozhlednu a nemáš pocit, že bys byla někde vysoko, i přesto nabýváš dojmu, že rozhodně nejsi někde v Karlovarském kraji, ale spíše na Šumavě. Naučná stezka Kladská je asi 4 km dlouhá trasa v podobě dřevěného chodníčku vedoucím přes les, okolo naprosto skvostného rybníčku a velkého jezera uprostřed úplně odlehlého místa, kde najdeš v okolí vlastně jen louky a lesy. Kladská snad ani není vesnice, je to spíš osada, která vznikla už kdysi hodně dávno. Býval tu lovecký zámeček a celá osada má připomínat krajinu Švýcarských Alp. Je tu neskutečně čistý vzduch, nebeský klid, a pokud ráda fotíš, z tohoto místa budeš nadšená. Tenhle výlet není vůbec náročný, celá trasa je vlastně rovinka, takže ideální pro děti i kočárky. Žádný vstup se tady neplatí.

2. Rozhledna Čerchov

okres Domažlice, Jihozápadní Čechy

Tohle místo patří k poměrně náročnějším, co se týče terénu. Je tu asfaltka, takže nahoru se dá jít i s kočárkem, ale vypustíš duši. Cesta je prudká, jde o cca 4,5 km výšlap do kopce. Parkoviště nelze minout, je přímo u hlavní silnice. Odtud je cesta poměrně pohodová, poté začíná stoupání. Pokud nejsi zvyklá chodit, budeš mít dost, to říkám na rovinu. Nicméně po vystoupání nahoru se můžeš těšit z nádherného výhledu do okolí, a to nemusí být rozhledna ani otevřená, ovšem samozřejmě bych doporučila si tu otevírací dobu zjistit a vyrazit tam fakt se vším všudy a ty výhledy omrknout i z té rozhledny, ne jen „zezdola“. Čerchov se nachází 1048 m.n.m, takže rozhlednu můžeš vidět už z dálky několika kilometrů. Co se týče výhledu, vidíš vlastně do Německa a na Šumavu. Předpokládám, že přímo z rozhledny budou panoramata naprosto top, ale i bez jejího otevření výlet stojí za to. Na vrcholu je samozřejmě i malá restaurace.

3. Dendrologická zahrada Praha

Praha – Průhonice, Středočeský kraj

Do loňského roku jsem znala pouze Zoologickou zahradu. Dendrologická zahrada v pražských Průhonicích pro mě byla něčím úplně novým a vůbec jsem nevěděla, co očekávat. Pokud si potrpíš na romantiku, určitě vyrazte sem! Dendrologická zahrada je vlastně velikánský rozkvetlý park plný nádherných květin, stromů a jezírek. Pořídíš tu boží fotky a děti budou nadšené, protože je to tady samá pestrá barvička. Místo je vhodné i pro kočárky, vstup je zpoplatněn.

4. Rozhledna Kotel

asi 3 km od Rokycan, Plzeňský kraj

Rozhledna Kotel je super výlet pro všechny nenáročné, bohužel kočárky je třeba nechat doma. Výšlap není žádná hrůza, cesta nahoru je dlouhá odhadem asi 1 km. Je super, že se tu neplatí žádný vstup, rozhledna je vlastně vysoká kovová konstrukce, takže sem můžeš klidně vyrazit i na západ slunce nebo na jeho brzký východ. Žádná otevírací doba tě totiž nelimituje. Pokud je dobrá viditelnost, uvidíš vrcholky Šumavy, někde jsem dokonce četla, že za ideální viditelnosti lze spatřit i vrcholky Alp. Tomu ale moc nevěřím. Každopádně pokud jde o výhledy, asi je nám všem jasné, že nejlepší viditelnost bývá na podzim a v zimě, ale pokud nejsi náročná a nepotřebuješ výhled pomalu až na Atlantik, budeš i tak nadšená. Jen pozor, nahoru stoupáš po točitém schodišti a když dolezeš až nahoru, není to nic moc pocit. Rozhledna se ve větru trošku kymácí, takže pokud trpíš závratěmi, asi popřemýšlej o jiném výletě. Já se sice výšek bojím, ale tohle opravdu stálo za to to překonat.

5. Havlova skála

Liblín, okres Rokycany, Plzeňský kraj

Pokud tvoje bydliště nespadá pod Plzeň-sever, tohle místo nejspíš nebudeš znát. Opět nejde o celodenní výlet, spíš jen takové zpestření dne, projížďku autem, romantické randíčko… Tohle místo má svoje kouzlo, ať už sem jedeš na první rande, s partou kamarádů, rodinou, nebo prostě jen tak. Havlova skála je skála tyčící se nad řekou Berounkou, skýtající nádherný pohled do blízké krajiny, která je rájem pro vodáky. Je tu pohled na nedaleký velký a za mě špičkový vodácký kemp a také i na blízkou zříceninu hradu Libštejn. Doporučuji tyto dvě místa tedy spojit.

V létě je super odtud pozorovat vodáky. Vzhledem k výšce, která činní okolo 30 metrů, se můžeš těšit opravdu z romantických výhledů do krajiny. Jako veliké plus u tohoto místa vnímám klid a skutečnost, že skála nabízí výhled prakticky opravdu jen na krajinu, nikoli rušnou civilizaci. Západy slunce jsou tu opravdu úžasné. Možná budeš mít problém tohle místo najít, mapa ti ho sice ukáže, ale autem projedeš okolo. Parkoviště tu totiž není. Ale o pár metrů dál (směrem z Liblína) je odbočka do horní části vesnice s kapličkou přímo u silnice. Tam auto můžeš nechat. I když jde o místo, pro někoho na konci světa, bývá tu poměrně rušno.

6. Třístoličník

5 kilometrů jihovýchodně od bavorského Haidmühle, Šumava

Třístoličník jsem si zamilovala díky instagramu. Já jsem mimořádný alpský nadšenec, takže automaticky vyhledávám nejbližší místa, odkud lze Alpy z Čech zahlédnout. A Třístoličník je zrovna jedním z míst, odkud je vidět do Rakouska úplně bravurně. Samozřejmě opět za optimální viditelnosti. Já jsem to štěstí na Alpy bohužel neměla, ovšem i tak to rozhodně stálo za to a vím, že se tam vrátím. A ne jednou!

Třístoličník je vlastně ekvivalent tří kamenných trůnů bájných králů. Nachází se ve výšce 1311 m.n.m. na pohraničí Německa a Česka. Dá se tady naplánovat krásný okruh i na vrchol Plechý a Plešné jezero. Velké plus u Třístoličníku vnímám to, že lze až pod vrchol dojet autem. Po asfaltce pak vystoupáš asi tak půl kilometru nahoru a můžeš si užívat naprosto luxusní výhledy. Tím to ale nekončí, odtud totiž můžeš pokračovat dál, míst k navštívení je tu spoustu. Doporučuju si na tento výlet vynahradit celý den. Na Třístoličník dojdeš i s kočárkem, ale moc to nedoporučuji. Třeba tato fotka je focena po vystoupání na některé ze skalních útvarů. Pokud jde o placení, vezmi si s sebou eura. Platí se ale jen parkování. A pokud ti mohu dát malý tip, nastuduj si, kudy se sem přesně jede, ať nedopadneš jako my a neštráduješ si to přes zákaz po cyklostezce.

7. Stezka v korunách stromů – Neuschönau

Národní park Bavorský les, Neuschönau

Návštěva tohoto místa byla pro mě jedním z nejkrásnějších zážitků. Bylo to poprvé, kdy jsem ze Šumavy viděla Alpy. Nevěděla jsem, že stezka v korunách stromů je i na Šumavě, což je od Plzně vlastně úplně nejblíže. A o to víc překvapena jsem byla, když jsem zjistila, že jde o nejdelší stezku v korunách stromů na světě. Stezku najdeš kousek od českých hranic, v Bavorském lese. Národní park Bavorský les je můj nejoblíbenější v Čechách a rozděluje Čechy s Německem. Patří sem i mimo jiné známý Grosser Arber, který známe všichni pod českým názvem Velký Javor. Z vrcholu této stezky je vidět několik šumavských vrcholů, a jak už jsem i zmínila, pokud je dobrá viditelnost, pokocháš se i výhledem na Alpy. S sebou určitě eura. A super je, že stezka je otevřena i v zimě a je vhodná i pro kočárky!

8. Lom Hradišťský vrch

Konstantinovy Lázně, okres Tachov, Západní Čechy

Lom v Konstantinkách je super místo na letní koupačku. Voda je sice ledová, ale nádherně čistá a celé okolí je vlastně jeden velký ráj, protože je tu božský klid. Ano, bývá tu poměrně dost lidí, ale místo je to opravdu moc hezké a dost velké, takže hlavu na hlavě očekávat úplně nemusíš. Někde jsem dokonce i četla, že je možné si tu střihnout delší procházku, vede tudy totiž jakási stezka. Ta je ale poměrně náročná, co se terénu týče. Samotný lom je dobře dostupný, autem dorazíš téměř přímo k němu a nikde nebloudíš. Doporučuji toto místo navštívit i jen tak, aniž bys s sebou měla plavky. Je to hodně velká romantika. A pokud sem pojedeš v době, kdy počasí není úplně na koupání, může se stát, že tu nepotkáš vůbec nikoho. A to je velká paráda.

 

Komentáře