O energiích a hospodaření v domácnosti podle živlů

JOLANTA BALON

maminka, podnikavá žena s kreativní a optimistickou duší

Joli je žena, pro kterou je přirozené vnímat frekvenci a komunikovat s živly. Je to pro ní naprosto normální, jako třeba sníst tabulku čokolády!  Přesto pohlíží na svět vyjímečněji, než většina z nás. Jako typická mileniálka se nějakou dobu hledala a zkoušela, co je pro ni to pravé.

Teď se již našla a chce předávat své zkušenosti dál. Protože každý hledáme v našem životě balanc.
A jak sama říká: ,,Nic není náhoda, vše má svůj důvod.“
Zeptaly jsme se Joli na několik otázek, které tě mohou inspirovat v oblasti vnímání sebe sama, ale i světa celkově. Joli je optimistka každým coulem a opravdový živel!

3 věci, které Tě momentálně dělají šťastnou:

tento rozhovor, ticho (všichni tady doma spí), blížící se léto

Tvůj nejoblíbenější způsob relaxace:

2xdenně 20 minut védské meditace

Co máš na sobě ráda:

vlasy

Joli, když si nás oslovila, že by ses chtěla podělit o svůj příběh, vůbec jsme ještě netušily, co nás všechno čeká: 2 hodiny hovor přes FaceTime, tolik zpráv a už máme naplánované i osobní setkání. Neuvěřitelné, jak tohle funguje!  Jsme moc rády, že právě ty si se rozhodla inspirovat ostatní ženy mileniálky. Mohla by ses nám na začátek krátce představit?

Krátce? To není možné! Vždyť i my dvě, když jsme si poprvé volaly přes kameru, tak to trvalo 2 hodiny!

Mám- li říci základní fakta, jsem krví Slezanka, proto mluvíme doma slezským nářečím, které se víc podobá polštině než češtině. Mám 38 let, 3 děti ve věku 11, 8 a 7. Mám úžasnou rodinu, babičky a dědové fungují na 100% a byť bydlíme v Praze, co to jde, jezdíme za nimi do Havířova. Střední mám obchodní akademii, protože to bylo přání rodičů. Odtamtud jsem si odnesla skvělé přátelé a techniku psaní všemi deseti.

Pak jsem studovala herectví, po škole rok jezdila s kapelou po Německu a zpívala vokály na tradičních pivních slavnostech, odpoledních tanztee pro důchodce. Žádné velké umění to nebylo, ale zkušenost skvělá. Pak se mi ozvali z Divadla Šumperk na můj životopis, který tam ležel rok v šanonu. Potřebovali typově stejnou herečku, ta jejich otěhotněla a opravdu vypadla velmi podobně. Štěstí veliké, já si naplnila svůj sen. Pět let jsem hrála na prknech, co znamení svět. Sice asi v nejmenší oblastním divadle, které v Česku existuje, ale právě díky tomu jsem šla z role do role a opravdu si to užila.

Vždy mě bavilo zpívat, jednou se zadařilo a vyhrála jsem konkurz v muzikálu Limonádový Joe na roli Tornádu Lou v NDM Ostrava. Tou dobou jsem ve stejné inscenaci hrála Winifred v Šumperku, takže žena mnoha tváří. To mi zůstalo dodnes. Po svatbě mě čekal přesun do Prahy, bleskurychle jsem otěhotněla a probudil se dar, že moje ruce cítí vibrace. Vypadalo to, že jsem léčitelka. Říkala jsem si spíš muzikoterapeutka, protože mi v tomto procesu pomáhaly zvuky a dnes se nejvíc cítím jako živá ladička, která dokáže naladit, přeladit, vyladit. 

Co pro tebe znamená být mileniálka? Co si o této generaci myslíš?

Svoboda, kreativita, nadšení, zápal. Tato generace může působit jako utržená z řetězu, ale ještě jsem se nesetkala s mileniálkou, která by nekonala dobro. Všechno to jsou obdivuhodné ženy, které stojí za velkými originálními projekty, inspirují davy. Neznají překážky, pracují celý život, protože to jako práci nevnímají. Jsou ale i křehké a málo kdo pozná, kdy naopak ony potřebují pomoc a podpořit.

Jak se vnímáš jako žena?

Samou sebe vnímám jako plnou, kyprou, všeobjímající, vyzařující ženu, která se nechá vést svým nitrem.  Energeticky se vnímám spíše jako matka. Připravena pomoci všem. Pečuje o vše živé, a když zapne svoji sílu a intuici, pracuje pro planetu.

Co pro tebe znamená mít vyladěný domov?

Stav, kdy uvedeš do souladu energii, že cítíš klid, máš absolutní potřebu nicnedělání. Jen jsi. Cítíš blaženost a splynutí.

Věnuješ se úklidu podle živlů, mohla bys nám to ve stručnost vysvětlit, o co jde?

Úklid podle živlů má dvě roviny – jak už to v životě bývá se vším. Začnu od úklidu v těle.

Podle živlů uklízím od první chvíle, kdy se ve mně probudil dar, vnímat energii. V roce 2007 velmi nečekaně, při běžné večerní relaxační masáži, moje ruce začaly cítit manželovu životadárnou energii natolik, že s ní úplně splynuly. Pocit, že pohlížíš na své ruce a ony vědomě masírují, hladí, poklepávají, vytváří tlaky, krouživé pohyby, vytahují z těla něco, čemu absolutně nerozumíš. Ale to splynutí je natolik přirozené a silné, že následuješ každý svůj mikro-pohyb a necháš se unášet. Bylo to fascinující. To něco posléze přirozeně odložíš do VZDUCHU, protože tě to zavede k oknu, které otevřeš a necháš své dlaně vydechnout. Odložíš do OHNĚ, protože si tě přivolá planoucí svíčka, ty s pohlazením vnímáš odevzdání. Odložíš do VODY, protože tě to celou odvede do koupelny, ruce vložíš do proudu vody a s výdechem vnímáš úlevu. Odložíš do ZEMĚ, kdy křečovitě vytažené to něco, připlácneš do podlahy bytu, vnímáš tu sílu Matky Země, která si s tou energii poradí. Prozradila jsem ti kouzlo úklidu podle živlů. Na základně svolení, splynu s energií člověka a prostřednictvím živlů, vyladím nejjemnější detaily.

A teď druhá rovina, vychází z jednoduché myšlenky, stejně jako našim tělem, i doma proudí energie čchi. Když proudí volně, bez překážek, cítíme harmonii a lehkost. Volnému toku brání nepořádek, usazený prach, stohy složenky na jídelním stole. Každý živel podporuje proudění energie jiným způsobem, proto se tak lépe hodí pro jiné činnosti. Začneme-li odstraňovat, čistit, třídit, malovat ve vhodném živlu, půjde nám to skoro samo. Všichni toužíme po harmonickém domovu a soulad s živly tomu výrazně napomáhá. S podporou ohně se vždy lépe zbavíš starého, ať už vytříděním oblečení nebo pročištěním odpadů. S podporou vzduchu si vneseš čistou energii do ložnice tím, že si vyvětráš peřiny, voda očišťuje prostor a v živlu země se zaručeně proměníš v kutila a budeš mít touhu opravovat, plánovat a budovat.

Tyto opakující se cykly vnímaly i naše babičky a nepovažovaly je za náhodné, ale hledaly v tom význam. A já se rozhodla, že vytvořím koncept Úklidu podle živlů pro všechny ženy, které ještě nejsou s živly tolik propojené.

Jak dlouho se tím živíš?

Úklid v těle provádím od roku 2007. Úklid domovů od roku 2019. Živí mně prodej české ekologicky šetrné drogérie. Vše vzalo obrátky vstupem do skupiny Podnikavé ženy na síti, kde jsme se také my dvě seznámily. Koučka Petra Silbermann Tomášek mně odtajnila svět Facebooku a marketingu. Teď jsem ve fázi, tvorby webu, již brzy na něm nalezte více informací. Je určen pro všechny ženy, které potřebují každodenní inspiraci. Připravuji diář, kalendář i mobilní aplikaci.  Momentálně vše probíhá na FB ve skupině Vyladěný domov.

(Odkaz na skupinku nalezneš také dole pod rozhovorem pozn. Ženy z Ypsilonu)

Jak jsi se k tomu vlastně dostala?

Jak slepá k houslím. Prostě se to stalo. Jednoho dne se moje ruce probudily a rozhodly, že budou cítit vibrace (ale podezřívám léčitelku paní Vojtasovou z Orlové, která už odpočívá v pokoji, že mně k tomu popošťouchla. Při první návštěvě mně dokázala tak napojit, že jsem lítala a užívala si splynutí s čchi jako správná bohyně).

Charakterizuješ se jako ladička. Mohla bys nám prosím tento pojem vysvětlit?

Ladička ladí. A to je přesně to, co dělám. Jsem živá ladička.

Lidská buňka, jakožto základní stavební prvek lidského těla ve svém jádru rezonuje. Lidskému tělu je přirozené se dolaďovat na frekvenci, která je mu blízká.Nejdřív jsem měla období, kdy jsem si k ladění přibírala pomocníky jako fonoforézní vidlice, ladičky, tibetské mísy, bylo úžasné pozorovat, jaké zvuky tyto terapeutické nástroje vytváří a moje ruce na ně reagují. Vypadalo to, jako bych se zvuků dotýkala, ale šlo o rezonanční vlnu, kterou jsem dokázala přenést na konkrétní buňku. Je to jednoduché, vnímám rozladění v těle a skrze sebe jako ladičku to dokážu přeladit. Stejně to funguje i s kameny. Dej mi hromadu minerálů a já ti je kolem těla roztřídím přesně podle toho, jakou potřebuješ frekvenci a nebudu se řídit tvarem, barvou, názvem, ale frekvencí, kterou vyzařuje a kterou potřebuje tvé tělo. Dnes pracuji čistě rukama, občas vytvářím vlastní zvuky. Trošku podezřívám Vesmír, že pro mě chystá další překvapení. Je to úžasná cesta. Každý den je dar.

Co pro tebe znamená vděčnost? Jak toto téma vnímáš?

Vděčnost je, že mám rodinu, 3 zdravé děti a milujícího manžela. Svůj domov a žiju spokojený život. Děkuji za to.

Máš úžasnou schopnost, jakou vnímáš svět. Byla to pro tebe cesta, nebo si to tak měla vždycky?

Nepamatuji si, jak jsem vnímala svět jako malá holčička. Ale vzpomínám si na mou babičku, která ve mně tu bohyni probouzela. Můj muž ji naplnil a já ji teď prožívám.

Co bys ženám naší generace chtěla vzkázat?

My jsme holky moudré, moc dobře víme, co je pro nás dobré. Vnímejme svoje potřeby, naslouchejme svému nitru. Buďme otevřené a přijímejme změny s lehkostí bez strachu. To jsou ty momenty, kdy tvoříme svůj život a posouváme se dál.

Ještě tě napadá nějaká rada závěrem?

„Úklid v domě, cesta k sobě“ - když nebudeš vědět, kudy dál, zastav se. Odpoj se mentálně od situace, ze které nevidíš východisko a ukliď prostor kolem sebe. Úklidem odšpuntuješ energii a velmi brzy pocítíš změnu.

Pokud by tě úklid podle živlů více zajímal, můžeš se inspirovat na facebookové stránce https://www.facebook.com/groups/vyladenydomov/ . V případě jakéhokoli dotazu na Joli nás můžeš kontaktovat pomocí kontaktního formuláře, nebo na našich sociálních sítích.

Chceš i TY být inspirací? Dej nám vědět!

  • Myslíš, že je tvá práce výjimečná oproti běžnému zaměstnání? Neobvyklá?
  • Chtěla by ses i ty podělit s ostatními o svůj obyčejně neobyčejný život?
  • Máš něco, co bys ze sebe chtěla předat ostatním?

Pokud by ses i ty ráda stala inspirací a podělila se s námi o něco, co umíš, víš, jak žiješ či jak přemýšlíš, napiš nám něco o sobě a my se ti ozveme!

Můžeš využít kontaktního formuláře níže či napsat a připojit přílohy přímo na info@zenyzypsilonu.cz

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů