Máme milion možností, tak proč zůstáváme na místě?

Hledáme se a občas si myslíme, že si na něco zvykneme. Řekneme si, že to tak prostě má být a vlastně s tím ani nic nejde dělat. Ale to je přeci nesmysl. Měla jsi někdy pocit, že to jak žiješ, nejsi vlastně ty? Ale proč to tak je? Je to problém nás mileniálů, nebo lidí celkově? Proč to tak vnímáme? Dnešní článek bude možná hodně přímý a třeba se ti to na první pohled nebude líbit. Možná ale najdeš konečně tu sílu v sobě něco změnit. Zamyslet se a jednat.

Stačí zažít jeden den, který je jiný. Jeden jediný den, kdy je všechno jinak. Mimo náš stereotyp a každodenní dění, které ani nestíháme pořádně vnímat. Vypustíme všechny naše starosti a problémy. Nic z toho není v daný den důležité. V tyto dny se zamýšlíme, proč žijeme jak žijeme a že možná z toho je i cesta ven. Jenže další den se vzbudíme, zapadneme zpět do zajetých kolejí, a dlouhou dobu si na to ani nevzpomeneme. To však neznamená, že to není důležité. Nemůžeme na to mít pořád zaměřenou naší pozornost, na to není čas ani prostor. Proto si pojďme na to ten čas udělat a zamyslet se.

Chtěj víc!

Nezáleží na tom, zda se jedná o naši práci, vztah nebo život celkově. Neměli bychom se spokojit s tím, co máme, když můžeme mít víc. Tak tohle už je mileniálské myšlení, to nepochybně. Je to však moc? Nevděk? Rozmazlenost? Možná ano. Na druhou stranu, co je na tom špatného, když jen chceme využít všech těch možností, které máme, jen je třeba nevidíme. Co všechno nám život nabízí a my si jen myslíme, že to nemůžeme mít. Ale proč bychom nemohli? Kdo o tom rozhoduje? Jen my sami si určujeme náš život. Všechna naše rozhodnutí mají dopad na to, jak celý náš život vypadá. I ta sebemenší drobnost nás ovlivní. Ta jedna maličkost může udat zcela jiný směr, než jakým jsme šli doposud a možná to poznáme až s odstupem času.

Neměli bychom se spokojit s tím, co máme, když můžeme mít víc.

Žij a buď to ty!

Pokud by nezáleželo na okolnostech a lidech kolem nás, co bychom udělali? Smáli bychom se na kolemjdoucí, jen tak, protože to tak teď cítíme? Třeba bychom se nebáli jen tak někomu dát kompliment, nebo pochválit za něco úplně cizího člověka. Pokud bychom neměli žádné zábrany, nezáleželo by nám na tom, co si kdo myslí, kolik máme peněz, nebo kde žijeme? Komu se líbíme? Co když si prostě půjdeme za tím, co chceme, aniž bychom se ohlíželi? Budeme šťastní? Chci to tak udělat, protože to tak teď prostě cítím. V sobě. 

Chci to tak udělat, protože to teď tak prostě cítím.

Není to sobeckost. Pokud budeme doopravdy šťastní, bude šťastné i naše okolí. Lidé, kterým na nás záleží, ti opravdoví, ti to pochopí. A možná půjdou i s námi a vydají se tou samou cestou. Podpoří nás a budou v nás věřit. A ti ostatní? Možná zhodnotíme, jestli nám za tu energii stojí. Jestli budeme ztrácet svůj čas tím, že se jim chceme zalíbit, zapůsobit na ně. Hrát si na něco, co ani vlastně nejsme. Ztratíme se v tom a je z toho opravdu těžká cesta ven.

Kolik životů máš? To nikdo s jistotou asi neví. Proto využij tento jeden život, který právě žiješ a buď to ty! Buď k sobě, ale naprosto upřímná a najdi to v sobě. Zkoušej a objevuj. Možná právě teď je ten moment, kdy si to uvědomíš a vidíš to tak jasně. Na čem doopravdy záleží a co je jen klam. Na ostatní. Na tebe samotnou. Nelži si a pojď si za tím, co tě naplní a vzbudí v tobě ten pocit žít opravdově. Zažehni v sobě ten plamen, tu vášeň. Zkus to třeba na jeden den a možná uvidíš, co všechno se bude dít. Co se změní. Možná pocítíš, co je správně a až nastane TEN moment, který v tobě zarezonuje a ty budeš vědět konečně, co je správně.  Ten večer si promítni, co všechno se ten den dělo a jak si se u toho cítila. Chtěla bys to zažívat pořád? Každý den po zbytek života? Řekl ti někdo, že snad nemůžeš? A co ti říká ten vnitřní hlas? Nasloucháš mu? Možná bys měla…

Chraň své sebevědomí

Pokud nejsme se sebou spokojené, nebo s něčím v našem životě, mohou vznikat i zbytečné hádky s naším okolím. Protože jsme frustrované, nevíme, co chceme a nevidíme jiné východisko. Působí to i na naše sebevědomí, ať chceme nebo ne. Přijdeme si neschopné, že nám nic nejde a ve všem selháváme. Je to vždy o úhlu pohledu a pokud si budeš pořád říkat, že na něco nemáš a nejsi na to dost dobrá, dost silná, dost hezká, hubená a podobné nesmysly, tvá hlava tomu začne věřit. Pak to tak doopravdy, bohužel, bude. To chceš?

Teď vážně, zastav se. Přemýšlej a nevymlouvej se, že na to nemáš čas. Všimni si, že zdravě sebevědomý člověk  je daleko spokojenější se svým životem. Protože ví, co ho dělá šťastným, ví v čem je dobrý a co ho baví. Moc dobře si uvědomuje svou hodnotu a rozhodně neztrácí čas stěžováním si a hledáním zbytečných překážek a výmluv, proč něco nejde. Hledá ty cesty k cíli a řešení. Vybuduj si své sebevědomí a pokud ho už máš – chraň ho. Ukáže ti správnou cestu.

Děláš, co chceš a co tě baví?

Nic není nemožné. Pokud to doopravdy chceš a vydáš se na tu cestu. Ano, nebude to přes noc a možná ani za pár týdnů, nebo měsíců. Jen si ale představ, co si řekneš na sklonku života. Možná to teď bude znít drsně, ale co o tobě řeknou na pohřbu? “Byla šťastná. Žila naplno. Ta uměla žít. Ušla obrovskou cestu. Dělala, co jí bavilo a naplňovalo.” Pokud cítíš, že to tak nebude, zeptej se sama sebe PROČ? Jestli děláš opravdu všechno pro to, abys byla šťastná a naplněná, nebo si jen plníš sny někoho jiného. Děláš, „co se má“, ale ani to nejsi skutečně ty. Stojí to za to? Na co budeš ve stáří vzpomínat a vyprávět vnoučatům?

 

Zapátrej v sobě a najdi se. Zní to jednodušeji, než jak to doopravdy je. Chce to hodě odhodlání, upřímnosti k sobě sama a určitého kritického myšlení. Uvědomit si tu pravdu, je na tom opravdu to nejtěžší. Přiznat si, že něco děláme jinak, než bychom chtěli a že jsme vlastně ztracené a nevíme, co dál. Další krok vydat se tím správným směrem je další zkouška. Už jen to uvědomění a rozhodnutí, že s tím něco uděláme je však obrovským krokem vpřed. Nevzdávej se a pokud si o tom stoprocentně přesvědčená a tvé srdce ti říká, ať to uděláš, tak to to udělej! Co nejhoršího se může stát? Protože když to nevyjde, budeš opět tam, kde jsi teď. A to už přece znáš. Objev sama sebe a vydej se vpřed, nezůstávej na místě, protože jak říkám, sem se můžeš vrátit vždycky.

Udělej v sobě tu změnu, to rozhodnutí. Co nejhoršího se může stát, pokud to nevyjde?  Budeš opět tam kde jsi teď.

Udělej to rozhodnutí!  A udělej ho teď. Protože čas letí. Protože nikdo nevíme, jak dlouho tady vlastně budeme. Možná to nebude příjemné, ale jak člověk roste? Pokud vystoupí ze své komfortní zóny. Cítíš se najednou svobodná, že dokážeš všechno na světě a to je přesně TEN MOMENT. Využij všech těch možností, které ti náš svět nabízí. Ideální načasování totiž neexistuje. Chceš to zažít, doopravdy to prožít? Nebo se dívat, jak to žijí ostatní, zatímco ty „nemůžeš“. Protože je to příliš složité, moc drahé, nemožné, příliš vzdálené, nebo se jen bojíš? Říkám ti, že to nepřichází v úvahu. Buď chceš nebo ne. Není nic mezi tím.

 

Jsi ve svém životě šťastná?

A co je vlastně to štěstí? Až si budeš příště něco přát a o něčem snít, vzpomeň si na chvíle, kdy jsi byla doopravdy šťastná. Upřímně a bezhlavě si se smála. Měla si takové to příjemné šimrání všude po těle. Ono to není bezdůvodně, ale má tě to upozornit, že to je právě to ONO. Ten moment, kdy se nemůžeme přestat usmívat a svět se zbarví do krásných barev. Všechno kolem je v harmonii a chceme se na každého usmívat, cítíme vděčnost za tento jedinečný okamžik. Chceme tu jen být a nic jiného není důležité. Vzpomeň si na to a probuď v sobě tu touhu tohle mít. Pořád. Žít takový život. Jsi šťastná a není nic na světě, co by to dokázalo překazit. Je to tak silná emoce, která dokonce dokáže ovlivnit všechny lidi kolem. Celé okolí.  A i když přijdou těžké dny, a ony přijdou, budeš připravená překonat každou překážku. Nic pro tebe nebude neřešitelné. A až slunce opět vyjde a ty budeš tak vděčná, jak jsi opět šťastná. Bez těch těžkých chvil a období si těch dobrých ani člověk nemůže vážit. Proto to tak je a nemůže být pořád jen krásně. To jsem chtěla dodat na závěr, abys nebyla zklamaná, že nejsi vysmátá a šťastná každý den. Ale když se tě někdo zeptá, zda jsi šťastná ve svém životě, odpovíš ANO? Bude to upřímné? Dokážeš vyjmenovat alespoň 5 věcí, které tě momentálně dělají šťastnou? Napiš si je.

Uděláme spolu takovou dohodu: od teď budeš dělat jen to, co doopravdy chceš. Budeš se ohlížet na sebe a poslouchat svůj vnitřní hlas.

Platí?

Komentáře