Na co si dát bacha, když navazuješ nový vztah?

Zamilovanost, motýlci v břiše, dobrej pocit, když jste spolu… Ať už tohle přišlo, nebo jsou tyhle emoce teprve někde v budoucnu na cestě a ty jsi stále ještě sólo, musím se s tebou podělit o určitý zásady, na kterých bys měla brát zřetel, než navážeš vážnej vztah.

Chceš bejt šťastná, jasně, že jo! Kdo ne. Každej navazuje vztahy, aby se cítil šťastnej. Bez lásky není život. Všichni chceme lásku jako z románu. Ale jak si najít k sobě někoho, s kým by to už fakt mohlo vyjít?

Moc nátlaku

Hodně žen dělá velkou chybu, když spoléhají na to, že jejich novej objev se postará o jejich pocity štěstí. Že díky němu se budou cítit najednou líp, budou mít větší sebevědomí, jejich život zkrátka rozkvete. Možná si říkáš, že to je přece normální. Že tak je to správně. Opravdická láska ale není založená na podmínkách.

„Budu šťastná, jen pokud on bude se mnou.“

„Bez něj si neumím život představit.“

„Nedokážu bez něho bejt…“

Tohle jsou podmínky. Pravá láska je, nebo není. Cítíš jí, ale taky víš, že ji silou neudržíš. Znám nespočet případů, kdy ženy na svým partnerovi příliš lpěly. Nebo opačně. Partner na nich. Tak moc se báli toho, že by je jejich láska mohla opustit, že si ten konec prostě přivolali.

Vím, jak moc Tomáš lpěl na mně a jak moc jsem já lpěla na Lukym zezačátku.

Jak jsem mámě několikrát říkala, že mě to zničí, kdyby mě opustil. Jak bych to nedala, kdyby to nevyšlo atd.

Bylo v tom asi tak milion důvodů, proč to poměrně brzy skončilo, i když v dobrým, ale přesto nezapomenu ten pocit jakési závislosti a strachu z jeho ztráty, ke který nakonec došlo…

Vím, že tak se cítil i Tom, Viktorky táta, když jsme se poněkolikátý k sobě vrátili. Zpočátku jsem ty pocity měla taky. Panická hrůza a úzkost při představě ztráty milovanýho člověka.

Dneska vím, že kdyby to s Honzou skončilo, byla bych hodně v háji. To ano. Ale protože mě nenapadá jedinej důvod, proč by k tomu mělo dojít, moc nad tím nepřemýšlím. Oproti předchozím vztahům. Ale vím, že život bez něho by MĚL cenu.

Protože JÁ jsem přece strůjcem svýho štěstí. JÁ se musím milovat, aby on mi to vracel. JÁ si musím sebe vážit a vědět, že jsme spolu, protože je nám spolu dobře. Protože nás to tak nějak baví, prostě to jde samo. A ne, protože bych sama nedokázala bejt.

Láska vychází zevnitř tebe, ne z vnějšku.

Zkus se nad tím zamyslet. Čím víc máš z něčeho strach a myslíš na to, tady v tomhle případě na to, že by se to nemělo vydařit, pak se to fakt stane…

Nezanedbat sebe samotnou

Jak jsem řekla, ty musíš sebe mít na prvním místě. Všimni si, že je to všechno fakt o lidech. Proč pozitivní lidi mají veselej život, spoustu známých, možností a příležitostí? Protože jejich energie přitahuje další pozitivní lidi a další pozitivní věci.

Kdežto negativní lidi, kteří neustále kopou okolo sebe, jak je život nefér, jak se jim nedaří, jak mají smůlu, nemají ty peníze, jejich partner je idiot a jejich šéf kretén, jak by mohli takový život zlepšit, pokud nezmění přístup?

Pokud nezmění přístup, že oni mají ve svých rukou celej život a nepochopí, že to ONI zůstávají s tím partnerem, kterej je zlej, to oni nezmění práci, to oni nedělají nic navíc, kromě toho, že chodí do práce a z práce, nemůže se logicky NIC změnit.

To, jaká jsi ty, takového partnera si přitáhneš.

To, jak přemýšlíš, to, jaký přístup máš k sobě. Bacha na to. Pokud si nevěříš, připadáš si ošklivá, možná si najdeš někoho, kdo ti bude tvrdit opak. Ale jen do doby, než ho to přestane bavit. Takový vztahy většinou po pár letech končí nevěrou z partnerovy strany.

Protože partnera nebaví neustále dokola ujišťovat svou partnerku o tom, že je krásná a skvělá. Tak jako my ženy potřebujeme v chlapovi cítit tu jeho pravou mužnost, tak i oni chtějí mít po boku sebe tu ŽENU.

S tím, že bys na prvním místě měla mít sebe, se pojí především i tvoje zájmy, názory a všechno, co tebe dělá tebou.

Láska není o tom, že se začneš kvůli chlapovi měnit. Ne. On tě má přijmout, pokud to je ta „láska“. Ten šťastnej vztah. Přijme tě i s dluhama a bude s tebou hledat řešení. Přijme tě i s tvými koníčky, zájmy, názory, rodinou.

Jasně, že máš spoustu chyb. Tak jako každej. Protože jsme lidi a naše chyby jsou součástí nás. A budou tu věci, který třeba budou tomu chlapovi vadit. Ale pak je třeba komunikovat. Fakt otevřeně, upřímně, tak, jak to cejtíte, protože udušený emoce uvnitř sebe jsou vždycky průserem.

Takže jde o to zůstat hlavně sama sebou a nezanedbávat se. Sebe, svoje koníčky. Novej partner je tvůj partner. Tvůj parťák, který po tvý životní cestě kráčí s tebou. Není to tvůj majetek, ani ty jeho. Jednoduše řečeno – buď šťastná ty a ON se k tobě přidá. A budete šťastní spolu. Definice lásky podle medvídka Pů, ovšem velmi výstižná.

Jeho minulost

Tohle je fakt hodně hluboký téma. Jenže to, kým jsme teď, je zapříčiněno právě našim dětstvím. Je jen na tobě, jestli zůstaneš tím, kým jsi byla po celou dobu doteď, nebo se začneš chtít měnit v osobu, která tě třeba inspiruje. Abys byla lepší verzí sebe samotný. Bez osobního rozvoje to nejde.

Hustý je to, že každá si z dětství něco neseme. Nějaký bloky, nezpracovaný traumata, který se v našich životech projevují různě a my nedokážeme pochopit, proč takoví jsme. Proto u partnera dbej na to, abys znala jeho minulost. Budeš tak rovnou vědět, do čeho jdeš. Jak se říká – jaký otec, takový syn. Jaká matka, taková dcera. Není to vždycky striktní, ale v praxi to vypadá třeba takto:

Takhle se projevujou nezpracovaná traumata z dětství a je hrozně důležitý umět rozklíčovat tyhle podobnosti stávajícího charakteru partnera s jeho výchovou.

Hodnoty, vize a vůně

Vím, že z prvního dojmu není možný toho člověka pořádně poznat. První minuta tě přesvědčí o tom, jestli je ti v jeho společnosti dobře. Za hodinu společné konverzace budeš vědět, jestli i po tý rozumový stránce je to v pohodě. A to je mega důležitý.

Jeho hodnoty a vize by měly souznít s těma tvýma.

Pokud ráda cestuješ a chvíli neposedíš na místě, určitě nebudeš šťastná s člověkem, kterej si zakládá na pohodlí a jeho snem je mít velkej dům. Netvrdím, že vždycky to tak je, že ti dva lidi spolu nemůžou bejt. Že jeden z nich třeba nezmění názor.

Nejde o to si dát do hlavy nějaký ideál a pokud nesplňuje všechny rysy, tak to není vhodnej adept na životního partnera. Ale jde spíš o vnitřní hodnoty. Pokud je tvoje životní hodnota svoboda, jednáš zřejmě dost často spontánně a nemáš ráda nějaká pravidla, pak se soutřeď na to, aby tvůj partner byl na podobný vlně.

Můžeš se fyzicky cejtit dobře s člověkem, kterej je vysoce postavenej manažer a je oddanej svojí práci a nosí z ní plno peněz.

Ale pokud tý práci je zaprodanej, možná později bude na vašich společných výletech neustále telefonovat nebo řešit maily a může se stát, že čas, který máte strávit společně, prostě zruší, protože mu do toho vlezlo jednání. Jeho hodnotou tedy asi nebude svoboda, ale spíše uznání, kariéra…

Pokora se nesnese s egem. 

Nechci, abys přijala tenhle vzorec za striktní, ale spíš se nad tím jenom aspoň zamyslela. Jsou totiž lidé, kteří na sobě chtějí pracovat a pracují a fakt si ty hodnoty zpřehází. Jako jsem si je zpřeházela třeba já. Ale pamatuj, nikdy k tomu nemůžeš nikoho nutit. Pokud ten člověk SÁM nechce a nevidíš, že by pro tu změnu na sobě něco dělal, pak ty pro to nemůžeš udělat vůbec nic.

Zajímej se tedy o něho, ptej se, čeho chce v životě dosáhnout. Co ho baví, co nesnáší, jaká je jeho životní vize… Pozoruj, jak se chová k druhým lidem, jak jedná se svými rodiči a jak funguje v praktickém životě. Podle toho si také dobře vyhodnotíš, jestli jeho charakter s tebou souzní, nebo ti intuice řekne „Ne, tady mi něco nesedí.“.

Pak je lepší rovnou nesnažit se přesvědčit rozum, kterej tvrdí „No ale ono se to určitě časem nějak podá.“ a nelámat to přes koleno.

Kromě společných hodnot by tam měla bejt ta fyzická přitažlivost.

Ale ta opravdická, ne jenom ten chtíč. Ta záplava energie, adrenalinu a nadrženosti, když ucejtíš jeho Hugo Bosse. Jasně, že parfém dělá fakt divy. Ale já se teď bavim o jiný vůni. O vůni jeho kůže. Zaměř se na jeho energii a upozaď myšlenky. Intuice ti opět řekne. Tohle totiž ovlivňuje celkovou fyzickou přitažlivost a sexualitu… To, jestli ti voní.

Já sama jsem často v kontaktu s lidmi opačnýho pohlaví a baví mě to pozorovat.

Jakou energii z toho člověka cítím a jak voní. Jak jeho osobnost na mě nějak působí a jak na to reaguje moje intuice. Zkus to taky. Uvědom si ale znova, že chtíč a láska jsou diametrálně odlišný aspekty.

Můžeš milovat a zároveň tě může přitahovat někdo jinej. Vůně něčeho neznámýho, novýho, zajímavýho. Je to asi to samý jako když přijdeš k někomu na návštěvu a vidíš, jak má nádherně zařízenou kuchyň… Taky pak neodcházíš s tím, že musíš doma okamžitě připravit půlku baráku na rekonstrukci…

Na závěr ti chci říct, že každej partner nás v životě někam posouvá a je nějakým odrazem nás samotných. Našeho myšlení, našeho vztahu k sobě, což se asi už opakuju. Jde o to, že TY procházíš tím životem, TY jsi na nějaký životní cestě, a ten partner se k tobě přidává.

Ne, že smyslem života je najít člověka, se kterým za každou cenu musíš zůstat až do smrti. Jde o to najít někoho, s kým tě to bude bavit a jestli spolu zůstanete, nebo ne? To nemůže vědět nikdy nikdo.

Proto je důležitý se soustředit na to, co je teď.

Aby tě ten vztah bavil a naplňoval. Bez podmínek. Uvědom si taky, že se v průběhu života měníš. Může se stát, že ty se budeš v tom životě posouvat, ale ten partner se rozhodne zůstat na místě. Není nic nenormálního, že půjdete od sebe a ty si k sobě najdeš člověka, kterej je zase na stejný vlně jako ty. Na lásku fakt nejsou pravidla.

Každej to má nastavený nějak, pro někoho je normální něco jinýho… Důležitý je, abys poslouchala svoje pocity. Svoji intuici. Ten hlásek hluboko uvnitř tebe, kterej většinou ignoruješ. Protože ten má VŽDYCKY pravdu.

Veronika Zvonková
Veru je autorkou knihy Budu máma! a bývalého projektu Moderní máma.

Nyní žije šťastný život bez pravidel a bojuje za lidskost, svobodu a zdravé sebevědomí. Motivuje a inspiruje ženy v cestě za jejich sny a sama sdílí střípky ze svého života bez umělé dokonalosti.

Pomáhá mileniálkám odejít z nešťastných vztahů a postavit se na vlastní nohy s hrdostí a vztyčenou hlavou.

Je také spoluzakladatelkou projektu Ženy z ypsilonu, bývalého projektu a autorkou ebooku UŽ TO NEFUNGUJE! Jak poznat toxický vztah a jednou provždy z něj odejít.

Více o Veru se dočteš tady>>
Komentáře