Víkend v Alpách za pakatel

2 dny   5 500 Kč   5 míst 

Grossglockner, Zell am See, Berchtesgaden

Cestování na vlastní pěst je poslední dobou čím dál oblíbenější. A není divu! Kromě ušetření spousty peněz jde o daleko větší adrenalin.

Pokud očekáváš, že se v této reportáži dočteš o levné a komfortní dovolené, asi tě zklamu. Forma autocampingu pro mě a přítele Honzu byla jasná volba už jen kvůli rozpočtu, ale ohromné výhody jsme zaznamenali i v tom, že jsme skutečně mohli být pány svého času a svůj hotel v podstatě odstavit, kde se nám zlíbilo...

Čti, a inspiruj se!

Jak to bylo se zařizováním

Termín byl jasný - víkend od 3.7.2020. Do plánování naší cesty jsme se pustili už asi v pondělí. Věděli jsme, že v pátek do neděle odjíždíme a bylo potřeba vědět přesně KAM. Z vlastních zkušeností vím, že bez pořádného plánu bychom ten volný čas mohli zbytečně promarnit, a to jsme nechtěli. Proto bylo potřeba si jasně říct: Kolik času máme, kolik energie hodláme do zážitků dát - tj. kolik míst jsme schopni zvládnout, jak moc hodláme utrácet a jaký typ míst chceme vidět.

Měli jsme to poměrně jednoduché: Hodně energie a co nejvíc míst za co nejméně času a za co nejméně peněz. Takže jasná příroda, žádná kultura a města a muzea, galerie, či zámky a jiné. Detailně jsme si zmapovali námi vybrané okolí a na mapách (Mapy.cz) si tak jasně naplánovali trasu se všemi navštívenými místy. Mapa sice ukazovala kolem 900 km (neukazuje průjezd Grossglocknerskou panoramatickou silnicí, která byla hlavním cílem naší cesty), ale my nakonec najeli okolo 1250 km celkem, protože jsme zabloudili.

Program našeho výletu

Náš plán byl následovný: Grossglocknerská panoramatická silnice, soutěska Kitzlochklamn v Taxenbachu, Jezero Zeller v Zell am see, Hintersee v Ramsau bei Berchtesgaden a jezero Königssee.

Grossglocknerská panoramatická silnice

Tato silnice je jedna z nejkrásnějších panoramatických  v Evropě a nachází se přímo v srdci národního parku Vysoké Taury přímo pod  Grossglocknerem - nejvyšší horou Rakouska (3798 m). Je dlouhá asi 50 km a vede z vesničky Fusch an der Grossglockner do Heiligenblutu. Nachází se zde několik odpočívadel a stanovišť, jistě si tu člověk s programem vystačí na celý den. Co den, klidně i víkend a déle. Průjezd nás vyšel na 37 euro za auto. Stoupání masakr, spotřeba klidně i 18 l/100 km. Nejdůležitější body zde jsou asi vyhlídka Edelweißspitze ve výšce 2571 m n.m. a vyhlídka Kaiser Franz Josef.

Kitzlochklamn

Kitzlochklamn v Taxenbachu je soutěska kdesi v horách, taktéž v národním parku Vysoké Taury. Parkoviště je zde bezplatné, vstup vychází na 7,5 euro na osobu. Celá "atrakce" nezabere moc času - my jsme to tu prošli asi za hodinku, a to jsme se kochali snad na každém kroku. Jsou tu ohromné vodopády a spoustu ferat a taky malá jeskyně. 

Nádherné místo, které doporučuji určitě navštívit. Nachází se asi 10 minut jízdy od Zell am See.

Zeller See

Jezero v Zell am See mi připomíná moře. Je rozhlehlé do všech stran a nádherně čisté a skýtá překrásné výhledy po okolí. Voda není ani moc studená, protože město Zell am See neleží v nijak závratné nadmořské výšce. Jde o velmi navštěvované místo, takže celé jezero je obehnáno domy a chatičkami.

Nelze si zajet autem přímo k jezeru, všude jsou jasně značená místa k zaparkování. Tohle místo je boží, ale určitě ne pro samotáře. K jezeru se dá dostat podchodem pod kolejemi vedle silnice v Zell am see anebo z druhé strany, z městečka Thumersbach.

Hintersee

Tohle jezírko není nijak extra známé, ale když mrkneš na instagram pod hashtag #hintersee, objeví se ti daleko hezčí fotky a pochopíš, že pokud vyrazíš do národního parku Berchtesgaden v bavorských AlpáchNěmecku, musíš se tady zastavit... Okolo jezera vede romantická pěšinka, takže procházka je tu opravdovým zážitkem, jelikož tady není tolik lidí. Ticho, klid a ta nádherně čistá voda je až neskutečná. Koupání tady musí být zážitek. To jediné jsem nezvládla.

Určitě si ale zadej do navigace HinterseeRamsau bei Berchtesgaden, nikoli jen Hintersee nebo dopadneš jako my a pojedeš k úplně jinému jezeru...

Königssee

Jezero Königssee je nejhlubším (až 190 m) a nejčistším  v Německu. Leží v národním parku Berchtesgaden a od výše zmíněného Hintersee se nachází pouze pár kilometrů. Zaparkovat se dá na hlavním parkovišti v Schönau am Königssee a odtud vede značená trasa přímo k jezeru. Určitě doporučuji si v přístavu zaplatit lodičku, která vychází okolo cca 20 euro na osobu.

Nám se tohle nepodařilo, takže se sem určitě vrátíme, protože lodička tě doveze až k jezeru Obersee, což je neskutečná nádhera! Bohužel se k němu jinak než právě lodí dostat nedá. Z lodičky můžeš vidět prý i známé Orlí hnízdo - Hitlerovo sídlo. Tato fotka je pořízená z bezplatné rozhledny Rabenwand a ty malé tečky na jezeře jsou právě zmiňované vyletní lodě. 

Tůň pod vodopádem

Pod nebo nad, to je asi jedno. Zkrátka tahle tůňka, respektive fotografie lidí v ní boří instagram a my fakt chtěli vidět, zda se jedná o tak skvostnou přírodní vířivku nebo je to jinak. Místo je to opravdu boží a dostaneš se sem z výše zmíněné vyhlídky Rabenwand, kdy podlezeš zábradlí a mineš ceduli Pozor, nebezpečí.

Cca tříkilometrový terén je opravdu velmi nebezpečný, připrav se, že chvílemi budeš lézt i po skalnatých výběžcích vzhůru. Ale stojí to za to. Odtud vidíš na jezero Königssse i na vodopád dole, ale ještě jeden vodopád je pak přímo za tebou. Pokud nejsi otužilec, věř mi, že do té vody jen tak nevlezeš... 

Tipy na ostatní místa v okolí

Pokud jde o místa nacházející se poblíž těch námi navštívených, pak musím zmínit vodopád Gollinger v Berchtesgadenu, Orlí hnízdo nebo vyhlídku Schafberg. V okolí jsou nádherná jezera jako je Wolfgangsee, Atersee nebo Mondsee. V Rakousku u Zell am see jsou známé například Krimmelské vodopády a spoustu dalších soutěsek nebo v Kaprunu (asi 10 minut jízdy z Zell am see) je možnost se dostat k lanovce, která tě vyveze až k přehradě Mooserbooden. To je jedno z nejkrásnějších míst, co jsem kdy viděla. Cesta nahoru lanovkou a autobusem vychází celkem na cca 20 euro na osobu.

Za návštěvu stojí také "jezerní" město Hallstat, ale to už je zase asi 100 km zajížďka směrem na východ. Město je to ovšem úchvatné a přímo nad ním se pak tyčí ledovec Dachstein, odkud jsou nádherné výhledy do okolí. Známá je zde vyhlídka Pět prstůSchody nikam. 

Ubytování

My jsme spali na hulváta v autě. Máme nový Hyundai i30 kombi, ale máme větší verzi kufru, takže jsme museli využít polystyrenových desek a kufr jimi vypodložit, abychom zadní sedačky po jejich položení měli pěkně v rovině. Bez desek tam byl totiž asi 15 centimetrový schod. Na sedačky a desky přišla 90 cm široká a asi 5 cm vysoká molitanová matrace a klasika polštářky a peřiny. Neměli jsme žádné clony do oken, ani jiné spešl vybavení. Všechny věci z kufru se po odestlání odklidily na přední sedačky a vznikla nám výborná a poměrně pohodlná ložnice. První noc jsme spali nohami směrem k volantu, druhou noc opačně, což bylo podle mě mnohem lepší...

A co předpisy?

Určitě tě zajímá, jak to je s kempováním v Rakousku... Dostala jsem tip na stažení aplikace Park4night, kde se dalo zlokalizovat místo podle naší polohy a zjistit tak, kde v našem okolí je možnost parkování a zda jen přes den či noc a zda je parkoviště placené nebo ne. V Rakousku platí zákaz kempování - jak v Německu, to nevím. Chovali jsme se stejně jak v Rakousku, tak i v Německu.

Za kempování prý považují stůl a židličky. Nevím, jaká jsou přesná pravidla a i pro kempování jsou jasně vyhrazená místa, ale nás zajímalo pouze jen, kde můžeme bez případného postihu přenocovat přímo v autě. I z mé předchozí zkušenosti jsme využívali odpočívadel či přilehlých parkoviští u silnice. Některá parkoviště jsou placená, jiná ne. Rakušáci jsou hrozně přísní i na pokuty, takže jsme se ani neodvažovali zajet si někam do lesíčka...

Všude jsou značení, kam se smí a kam ne, takže jsme se řídili podle toho. Dám ti ale jednu radu. Pro plánování parkování na spaní využij tuhle aplikaci nebo si detailně projeď mapy, ne že si řekneš, až tam dojedeme, někde to prostě necháme. Ono najít nějaké to vhodné místo totiž není úplně sranda. Poprvé nás to stálo asi 2 hodiny času uprostřed noci a asi 50, 60 zbytečně vyjetých kilometrů...

Když bys chtěla přece jen hotel...

Pokud chceš hotel, pak v okolí Zell am See a Grossglockneru mám zkušenost s hotelem Berggasthof Wallackhaus. Na Bookingu se ceny pohybují okolo 3000,- Kč za noc i se snídaní na dvoulůžkový pokoj a lokalita je naprosto jedinečná - přímo na této panoramatické silnici. Spíš ve výšce asi 2500 m n.m a ráno tě budí zvonce kraviček pasoucí se všude okolo. Přímo takhle v horách je pak i možnost přespat v Panoramarestaurant Kaiser Franz-Josefs-Höhe, s tím ale zkušenost nemám.

Co jsme si brali s sebou?

 • Teplé i letní oblečení, plavky
 • Oblečení na spaní
 • Hygienické potřeby a Mary Kay (bez ní by to nešlo)
 • Přikrývky, polštářky
 • Toaletní papír, papírové kapesníky, vlhčené ubrousky
 • Ešusy, nějaké nádobí
 • Jar na nádobí a houbička
 • Chladící taška se sváčou na cestu s dalším jídlem a pitím
 • Dvoje boty, batoh
 • Malý plynový hořák
 • Dva balíky obyčejné pitné vody
 • Tři obyčejné igelitové tašky na odpadky a špinavé prádlo
 • Kanystr s 10 l benzinu (víc není v Rakousku povoleno)
 • Text odrážky
 • Cestovatelský deník
 • Rozdvojka USB do zapalovače v autě na nabíječky
 • Doklady, eura
 • Taška s instantním jídlem (čínské polívky, konzervy, instantní těstovinové pokrmy), nějakým ovocem a sušenkami.

Na kolik nás výlet vyšel?

Díky spaní v autě jsme ušetřili několik tisíc. Na eura jsme na ty dva dny (i když v plánu byly tři dny, tedy pá-po) měnili pouze 2500,- Kč a dotankovali plnou nádrž plus 10 litrů do kanystru kdyby cokoli (v Rakousku víc jak 10 litrů paliva s sebou je neakceptovatelné), kupovali rakouskou dálničku,  nějaké jídlo a zřizovali si cestovní pojištění. 

 • 2500 Kč - výměna na eura (vstup do soutěsky a průjezd Grossglocknerem, veřejná WC)
 • 195 Kč - Rakouská dálnička
 • 1400 Kč - Benzín
 • 1200 Kč - Jídlo a hygiena s sebou
 • 188 Kč - cestovní pojištění pro oba

Celkem nás celý výlet vyšel cca na 5500 Kč. 

Závěr a doporučení

Pro příště vím, že v Rakousku existují obchody, kde se dá pořídit jídlo plus minus za stejné ceny jako u nás. Benzín naštěstí stál také stejně jako u nás, takže vím, že příště s sebou žádný kanystr tahat nebudeme. Určitě ti doporučuji nainstalovat si navigaci Waze, která ti ukazuje i benzinové pumpy včetně cen a vždycky objeví objížďky, policejní hlídky, radary a kdeco tě napadne. Apka je úplně zdarma.

Výlet to byl neskutečně romantický, plný zážitků a adrenalinu, ale autocamping je poměrně vyčerpávající. Pokud bychom jeli na více dní, určitě bychom si vygooglili i sprchy a lépe se vybavili jídlem, viz jak jsem výše psala, že lze nakupovat čerstvé potraviny za naše ceny.

Určitě je dobré nešetřit na vstupech a lanovkách a fakt všechna ta místa, která jsou v okolí navštívit, protože cesta sem netrvá zrovna hodinu a zážitky a vzpomínky jsou to pak k nezaplacení. Pokud ale nemáš kombíka, je možnost si ho půjčit. Pokud se ti ale nechce dávat peníze za pronájem anebo prostě spaní v autě není úplně pro tebe, využij prostě Bookingu nebo Airbnb a klidně přespi jen v nějakém levném penzionu či pokojíčku. Rakušáci jsou neskutečně přátelští a pohostinní lidé. Kvalita jídla je prostě TOP, protože každý druhý tu má svůj chov... Všechno se fakt asi odvíjí podle peněz. Pro mě se autocamping stal jednou z těch nejlevnějších a nejflexibilnějších možností, takže u něho z větší části setrváme i při cestování tady po Čechách...